Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
A A A

W okresie międzywojennym święto 34. Pułku Piechoty, który stacjonował przed wojną w Białej Podlaskiej  obchodzone było 8 maja. Data ta wybrana została na pamiątkę zwycięskiej bitwy z bolszewikami pod Rzeczycą nad Dnieprem 8 maja 1920 roku, w której pułk brał udział. Po odzyskaniu niepodległości bialczanie pamiętając o swoich dawnych żołnierzach i ich bohaterskich walkach daleko na Wschodzie wznowili obchody pułkowego święta. Nasze liceum ma zaszczyt opiekować się repliką sztandaru 34. Pułku Piechoty i uczestniczy w inicjatywach dotyczących jednostki.


W tym wyjątkowym roku, z powodu zagrożenia epidemią obchody święta 34. Pułku Piechoty przebiegły skromnie. Sprowadziły się do uroczystej mszy świętej i złożenia kwiatów pod pomnikiem ku czci poległych żołnierzy. Uczniowie naszego liceum wystawili poczet do repliki sztandaru 34. Pułku Piechoty i uczestniczyli w mszy z zachowaniem wymogów sanitarnych obowiązujących w trakcie epidemii.