Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
A A A

W tym roku początek września obchodziliśmy inaczej niż zazwyczaj. Z powodu zagrożenia wirusem COVID-19, w trosce o bezpieczeństwo uczniów, zrezygnowaliśmy z uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dla wszystkich klas. Jedynie uczniowie klas pierwszych zostali serdecznie przywitani przez Panią Dyrektor i nauczycieli w murach Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PSW.

Pozostali uczniowie, w tym poczet z repliką sztandaru 34. Pułku Piechoty,  którego szkoła jest opiekunem, uczestniczyli w miejskich obchodach 81. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na Placu Wolności w Białej Podlaskiej. Ponura, deszczowa pogoda dodatkowo podkreślała tragizm wydarzeń, które wspominali zgromadzeni na uroczystości. 1 września 1939 roku Rzeczpospolita Polska została bez wypowiedzenia wojny zaatakowana przez nazistowskie Niemcy. Kilkanaście dni później do agresji przyłączył się komunistyczny Związek Radziecki. Był to początek zmagań wojennych i wielkiej tragedii dla Narodu Polskiego i innych narodów w Europie i na świecie. Kraj nasz wyszedł z tego konfliktu szczególnie poraniony. Przegraliśmy wojnę obronną i trafiliśmy pod okupację. Utraciliśmy ok. 6 mln. obywateli, z czego połowa była obywatelami polskimi narodowości żydowskiej. Zniszczono polskie miasta i infrastrukturę przemysłową. Bezpowrotnie przepadły cenne dobra kultury. Po wojnie przywódcy obcych państw narzucili Polsce granice i rząd, który nie był ani uczciwie wybrany przez ogół obywateli, ani suwerenny. 

Coroczne obchody dnia wybuchu wojny nie tylko upamiętniają jej tragiczne ofiary, ale stanowią też przestrogę dla współczesnego świata.